R

  • R - rehabilitacja 
  • R - religia
  • R - rodzina 
  • R - rodzinne problemy
  • R - rozwód
  • R - rywalizacja
  • R - ryzykowne zachowania młodzieży

 

R - rehabilitacja

Urszula Morga, Panda Bonia, 2015.
wiek 5+

Opowieść terapeutyczna motywująca dzieci w trakcie rehabilitacji oraz pokonywania rozmaitych życiowych barier.

Książka daje nadzieję, że w pewnym momencie żmudnej rehabilitacji samo ćwiczące dziecko zauważy potrzebę wytężonej pracy. Dzięki ciepłemu i pełnemu zrozumienia wsparciu rodziny, towarzyszącemu czule a zarazem stanowczo, zdecydowanie i z pełną wiarą w codziennych zmaganiach, dziecko osiągnie zwycięstwo: uzyska maksymalną samodzielność przy swoim optymalnym rozwoju i zaakceptuje siebie takim, jakie jest, bo otoczone akceptacją bliskich wygrywa i przegrywa z pełną samoakceptacją obu stanów i idzie szczęśliwe w nowy świat.

źródło: http://www.wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=1097

R - religie

Catherine Clement, Podróż Teo, 1999, 2003.
wiek 12+

Nawiązująca pomysłem do "Świata Zofii" powieść dla młodzieży, która od razu znalazła się na listach światowych bestsellerów.

Nastolatek Teo, cierpiący na tajemniczą chorobę, rusza w podróż ze swoją szaloną ciotką Martą. Jest to niezwykła wyprawa dookoła świata religii panujących na kilku kontynentach. Duchowymi przewodnikami bohatera są spotykani w drodze rabini, guru, księża, mędrcy, teologowie i religioznawcy, którzy wprowadzają go w tajniki swoich religii.
Książka napisana jest z polotem i erudycją, zapoznaje młodego czytelnika z rozmaitymi wierzeniami, tradycjami i obrzędami, przybliżając mu wiele egzotycznych i często niezrozumiałych kultur.

 źródło opisu: Wydawnictwo Cyklady, 1999                                                                                                       
źródło okładki: zdjęcie autorskie

C - choroba ; P - podróż

R - rywalizacja

Marta Fox, Niebo z widokiem na niebo, 2003.
wiek 12+                                                                        

Powieść o dojrzewaniu, o dobrych uczuciach i złych zachowaniach, o młodzieży zagubionej w świecie rywalizacji, ciasnych mieszkań, komputerów, zapracowanych rodziców, którzy niewiele czasu mają na bliskość, nie mówiąc już o rozmowie.

http://www.empik.com/niebo-z-widokiem-na-niebo-fox-marta,69813,ksiazka-p

D - dojrzewanie
 

R - rodzinne dramaty 

Adrienne Maria Vrettos, Skóra, 2008.
wiek 14+


Narratorem powieści - bardzo dobrze przyjętego przez krytyków i czytelników debiutu amerykańskiej pisarki - jest czternastoletni Donnie, dorastający wraz ze starszą siostrą w piekle nieudanego małżeństwa rodziców. Z bolesną szczerością, czasem wstrząsającą dosadnością, a chwilami z humorem ukazuje ciąg zdarzeń prowadzący do rozpadu więzi rodzinnych i więzów przyjaźni, któremu nie jest w stanie zapobiec. Wreszcie staje się jednym z przegranych w walce o życie chorej na anoreksję siostry. Autorka w nadzwyczaj sugestywny, przejmujący i zarazem subtelny sposób wprowadza czytelnika w sam środek rodzinnego dramatu...

http://www.legolas.pl/9788361245087/Skora---Adrienne-Maria-Vrettos.html

A - anoreksja

R - rodzinne problemy 

Anna Łacina, Czynnik miłości, 2010.
wiek 15+
 
Gdyby rodzina Cullenów chodziła do liceum Patrycji, wszystko wyglądałoby inaczej. Ale takie rzeczy dzieją się tylko w książkach. Poza nimi czeka codzienność: despotyczny ojciec urządzający w domu hałaśliwe imprezy, zahukana matka i zgryźliwi nauczyciele. A jednak… W życie Patrycji nieoczekiwanie wkracza ktoś bardzo podobny do Edwarda, bohatera ulubionej powieści: ta sama blada cera, podobnie podkrążone oczy, nieziemska uroda… Czy chłopak rzeczywiście skrywa mroczny sekret?
Powieść Anny Łaciny opowiada o dorastaniu do dojrzałej i odpowiedzialnej miłości, trudnych wyborach oraz decyzjach, które mogą zaważyć na całym życiu.

md

źródło: http://nk.com.pl/czynnik-milosci/950/ksiazka.html#.VwkfNeaD5gE.    

C - Choroba
 
 

R - rodzina i jej wsparcie

Barbara Ciwoniuk, Ania, 2013. 
wiek 12+

  Powieść Ania znalazła się wśród dziesięciu książek wyróżnionych nominacją do nagrody „Książka Roku", przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY. Ma znakomicie nakreślonych bohaterów, dynamiczną akcję, mądre i ważne przesłanie. Młodzi dojrzewają tu do trudnych moralnie wyborów, dorośli — strzegą zasad, które dają im siłę i mądrość. […] Ania to powieść etycznie gęsta, ale i bardzo przejrzysta. Mówi czytelnikom: dom tworzą ludzie; ponosimy odpowiedzialność za tych, których kochamy i którzy nas kochają.
 
Danuta Świerczyńska-Jelonek

źródło: http://www.wyd-literatura.com.pl/barbara-ciwoniuk,elzbieta-chojna/ania.html

 D - dorastanie

R - rodzina

Barbara Stenka, Tata gotuj kisiel!, 2016.
Wiek 9+

Opowieść o tym, że czasem w natłoku ważnych spraw dorośli zapominają, że ich decyzje wpływają na życie dzieci i że nieraz potrzebne są drastyczne środki, by im to uzmysłowić.

http://www.wyd-literatura.com.pl/barbara-stenka,anna-wielbut/tata-gotuj-kisiel.html

T - tata ; W - wartości

R - rodzina

Beata Wróblewska, Motyl w podróży, 2010.
wiek 10+

  Ksiażka porusza trudny problem, z którym zmaga się dziś coraz więcej rodzin. Jej bohaterka, dziesięcioletnia Marta marzy o normalnym domu. Wprawdzie ma wokół siebie wspaniałych, kochajacych ludzi, którzy otaczaja ja miłościa i uwaga, a jednak czuje się bardzo samotna i nikomu niepotrzebna. To dlatego, że jej rodzice żyja w dwóch osobnych światach, zajęci własnymi sprawami. Czy jest jakiś sposób, by się na chwilę zatrzymali i pomimo dzielacych ich różnic dostrzegli to, co naprawdę ważne? Opowieść pełna madrych rozmów, zabawnych sytuacji, wzruszajacych chwil, a przede wszystkim cudownych, ciepłych ludzi, dzięki którym świat wydaje się lepszy.
 
http://www.ambelucja.pl/Motyl-w-podrozy/1753/

S - samotność
 

R – rozwód

Joanna Jagiełło, Tiramisu z truskawkami, 2016.
wiek 14+

Linka i Natalia rozpoczynają naukę w drugiej klasie liceum. Linka już w pierwszych dniach września odchodzi ze szkolnej gazetki, by założyć konkurencyjnego bloga, i zaczyna pracę w kawiarni. Jej związek z Adrianem kwitnie – nie mogłoby być lepiej!
Gorzej sprawy mają się u Natalii – rozwód rodziców, nowa szkoła z megawymagającymi nauczycielami i rozstanie z Marcinem sprawiają, że dziewczyna zaczyna tracić nad wszystkim kontrolę. Wszystkim, prócz swojej diety... Niewinne odchudzanie szybko zmienia się w poważną chorobę, z którą Natalia przestaje sobie radzić.

Powieść o walce z kompleksami, popadaniu w niebezpieczne skrajności i o tym, że często nie dostrzegamy tego, co jest w nas najpiękniejsze.

http://www.wyd-literatura.com.pl/joanna-jagiello,olga-reszelska/tiramisu-z-truskawkami.html

D - dieta ; S - samoocena

R- rozwód

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Niebieskie nitki, 2011.
wiek 15+

Szesnastoletnia Linka nie umie się pogodzić z rozwodem rodziców. Czuje, że ojciec ją zdradził, a z matką nie może się dogadać. Na domiar złego musi się przeprowadzić do zrujnowanego dworku babci i prababci. W pełnym życzliwości i ciepłych wspomnień otoczeniu Linka próbuje na nowo poukładać sobie życie. Ale czy serdeczność najbliższych kobiet wystarczy?

źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/103898/niebieskie-nitkir.

C - choroba

R - religie

Yann Martel, Życie Pi, 2013.
wiek 12+

Książka składa się ze 100 rozdziałów i podzielona jest na trzy części:

Pierwsza przybliża dzieciństwo bohatera i daje zarys jego dorosłego życia.
Druga jest opowieścią o 227 dniach dryfowania po Oceanie Spokojnym w szalupie ratunkowej, w której Pi znalazł się z ocalałymi ze statku zwierzętami: zebrą, hieną, orangutanem oraz tygrysem bengalskim - Richardem Parkerem. Instynkt drapieżcy hieny każe jej zabić zebrę oraz orangutana, natomiast ona sama ginie rozszarpana przez tygrysa. Pi twierdzi, że przeżycie siedmiu miesięcy tułaczki zawdzięcza towarzystwu wielkiego kota.
Trzecia część jest historią ocalenia. Poznajemy również alternatywną opowieść na temat wydarzeń na morzu, sprowokowaną niedowierzaniem japońskich wysłanników armatora, badających przyczyny zatonięcia. Szesnastoletni Hindus Piscine Molitor Patel, znany jako Pi, syn właściciela zoo, z własnego wyboru wyznawca trzech religii (hinduizmu, chrześcijaństwa i islamu), dryfuje jako rozbitek w szalupie ratunkowej po oceanie. Za towarzyszy podróży ma jedynie ocalałe z katastrofy morskiej zwierzęta: zebrę ze złamaną nogą, orangutana, hienę i potężnego tygrysa bengalskiego, nazwanego Richardem Parkerem. W prawdziwym życiu, na dodatek w sytuacji bez wyjścia, pokojowa koegzystencja całej piątki nie byłaby możliwa. W zwariowanej baśni Martela wszystko może się wydarzyć: ktoś zostanie zjedzony, ktoś inny przetrwa 227 dni na morzu - dzięki własnej pomysłowości, silnej woli przetrwania, przyjaźni i wierze w Boga. Jest jeszcze druga wersja historii Patela - bardziej prawdopodobna i bardziej przerażająca. Na potwierdzenie żadnej z tych opowieści nie ma jednak dowodów...

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBycie_Pi
źródło okładki:  http://www.gandalf.com.pl/b/zycie-pi-f/?gclid=CjwKEAiAmY-3BRDh7pjvg46p1iYSJADQ78gNY01ahS8ks9HDFUhNCT6ecWrR9z9m8A4DmZXvojdCrBoCryzw_wcB&gclsrc=aw.ds

P - przygoda ; W - walka o przetrwanie
 
 

R - rodzeństwo

Katarzyna Ryrych, O Stephenie Hawkingu, 2013.
wiek 9+

 Mądra i wzruszająca opowieść o trudach dojrzewania, o samotności i obliczach więzi braterskiej. Wrażliwy młody chłopiec musi zmierzyć się z wyzwaniami codzienności, stawić czoła problemom, które go przerastają, odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania. Książka napisana z ogromnym wyczuciem psychologicznym, oryginalna i refleksyjna. Zapada głęboko w pamięć.

Grzegorz Leszczyński

źródło: http://www.wyd-literatura.com.pl/katarzyna-ryrych,elzbieta-chojna/o-stephenie-hawkingu-czarnej-dziurze-i-myszach-podpodlogowych.html

N - niepełnosprawność ; S - samotność ; Z - zaradność

R - ryzykowne zachowania młodzieży

Kazimierz Szymeczko, Wywrotka, 2012.
wiek 14+ 

    Jeżdżę na rolkach, bo to lubię, bo chcę, bo muszę. Ojciec siedzi w więzieniu. Matka prawie się nie odzywa. Młodszy brat jest szczęśliwy, bo jeszcze nie rozumie, że dziadujemy. Zarabiam na życie wyścigami. Głównie. Handel, hazard i drobne przysługi. Nie będę o nic żebrać. Nikt mnie nie poniży ani nie złamie. Wiem, że ryzykuję, ale takie są zasady. Moje życie jest jak jazda na rolkach. Źle skręcisz – gleba albo jazda pod prąd. Jadę i mam nadzieję, że kolejne zakręty wyprowadzą mnie na prostą. Chyba że przedtem zaliczę kolejną życiową wywrotkę. Na razie skaczę przez murki, kulę się w wąskich tunelach, a czasem turlam się po pętli i szukam wyjścia. Nikt mi nie wmówi, że uciekam. Przed życiem? Przed sobą? Żyję i jeżdżę, jak się da. Nikt nie chce mi powiedzieć, gdzie jest meta tego wyścigu.
                                                                                        
http://www.taniaksiazka.pl/wywrotka-szymeczko-kazimierz-p-311777.html

Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem