S

 

  • S - samoocena
  • S - samotność
  • S - sen
  • S - sens życia
  • S - strach
  • S - strata

S – samoocena


Joanna Jagiełło, Tiramisu z truskawkami, 2016.
wiek 14+

Linka i Natalia rozpoczynają naukę w drugiej klasie liceum. Linka już w pierwszych dniach września odchodzi ze szkolnej gazetki, by założyć konkurencyjnego bloga, i zaczyna pracę w kawiarni. Jej związek z Adrianem kwitnie – nie mogłoby być lepiej!
Gorzej sprawy mają się u Natalii – rozwód rodziców, nowa szkoła z megawymagającymi nauczycielami i rozstanie z Marcinem sprawiają, że dziewczyna zaczyna tracić nad wszystkim kontrolę. Wszystkim, prócz swojej diety... Niewinne odchudzanie szybko zmienia się w poważną chorobę, z którą Natalia przestaje sobie radzić.

Powieść o walce z kompleksami, popadaniu w niebezpieczne skrajności i o tym, że często nie dostrzegamy tego, co jest w nas najpiękniejsze.

http://www.wyd-literatura.com.pl/joanna-jagiello,olga-reszelska/tiramisu-z-truskawkami.html

D - dieta ; R - rozwód ;  K - kompleksy

S - sens życia i wiele innych spraw

Sylwia Ziętek, Próżna, 2015.
wiek 12+                                                                                                          

Kluczem w dążeniu do szczęścia jest zrozumienie tego, czego naprawdę się pragnie. Bohaterki książki są ambitnymi i zdeterminowanymi prawniczkami. Chcą spełnić swoje marzenia i z impetem wkraczają w atrakcyjny świat warszawskiej korporacyjnej kancelarii prawnej.

Los bywa jednak przewrotny. Okazuje się, że sukces, który tak bardzo chciały osiągnąć, ma wyjątkowo gorzki smak. Mozolne budowania kariery, skomplikowane związki miłosne i zakręty losu... Przyjaciółki odrzucają nieoczekiwanie standardowe kanony sukcesu, rezygnują ze wszystkiego, czemu z takim uporem starały się sprostać i zamieniają się życiowymi rolami... 

źródło opisu: http://muza.com.pl/
źródło okładki: http://muza.com.pl/

S - samotność

Grzegorz Kasdepke, Sama. Listy z piwnicy, 2014.
wiek 5+                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Co się dzieje w życiu dziecka, gdy rodzice się rozstają? Czy kilkulatek jest w stanie zrozumieć postępowania dorosłych? Pojawiają się pytania gdzie jest tata, gdzie jest mama? Czy jeszcze mnie kochacie? Dziecko obawia się odrzucenia, samotności, traci poczucie bezpieczeństwa, boi się, że zostanie zastąpione przez nowe, może lepsze, dziecko. Rodzice po rozstaniu porządkują swoje życie. Mama bohaterki książeczki zamieniała się w potwora, tzn zaczynała bardziej o siebie dbać, robiąc zielone maseczki i wpadając w szał sprzątania. Oczyszczała nie tylko siebie, ale też mieszkanie ze zbędnych, startych sprzętów. Porządki dotknęły też stare zabawki dziewczynki, które trafiły do piwnicy. Dziecko bało się, że ono też wkrótce podzieli ich los, gdy mama urodzi sobie nowe dziecko z innym panem. Przejawem lęku dziecka są listy pisane do zabawek. To nieme wołanie o pomoc znajduje rodzicielka i ratuje sytuację pisząc własny list. A co by było, gdyby listu nie znalazła?

Książeczka jest swego rodzaju przestrogą, daje do myślenia i zwraca uwagę na lęki małej istoty, których my, dorośli, czasem sobie nie uświadamiamy. Tę część serii odebrałam jako stworzoną dla rodziców - uczy, otwiera oczy i skłania do refleksji. Forma książeczki zmusza rodzica do tłumaczenia dziecku istoty rozstania. Maluch sam nie zrozumie faktu, dlaczego dziewczynka z książki pisze listy do misiów i lalek. Zatem bez poważnej rozmowy się nie obejdziemy. Taka rozmowa jednak przyniesie wiele korzyści.

http://www.lustrorzeczywistosci.pl/2014/10/sama-listy-z-piwnicy-grzegorz-kasdepke.html
                                                                                                                                                                                            

S - samotność

Wojciech Widłak, Samotny Jędruś, 2011.
wiek 5+                                                                                                            

Samotny Jędruś pewnego dnia wyrusza na poszukiwania nieokreślonego „czegoś”, czego mu brakuje. W swojej wędrówce kieruje nim przypadek – bohater wciąż na coś wpada (włączając w to wpadanie w złość czy zachwyt) – lub też coś wpada na niego. Nieświadomy lingwistycznych zabaw autora bohater przez dość długi czas nie czuje się szczęśliwy. Wojciech Widłak rejestruje cały zestaw minorowych nastrojów – katalizatora, zmuszającego Samotnego Jędrusia do ruszenia naprzód, aż do kojącego finału. Zbyt okrutne byłoby przecież zsyłanie cierpienia na niewinną postać. Ale Widłak, który do tej pory dawał się poznać raczej jako autor dowcipnych tekstów, tym razem wyraźnie zmienia ton historii. Kolejne niepowodzenia Samotnego Jędrusia pogłębiają frustrację (oby tylko bohatera), a jedyne ożywienie wnosi hiperaktywny gołąb. Nie oznacza to, że książka przygnębia – jedynie nie rozwesela, przynajmniej w pierwszej fazie. Za to mówi o tym, co w życiu jest ważne, a Widłak zamiast prawienia morałów pozostawia ostatnie dopowiedzenie swoim czytelnikom.

http://tu-czytam.blogspot.com/2011/10/wojciech-widak-samotny-jedrus.html

S - samotność

Anna Onichimowska, Dzień czekolady, 2007.
wiek 7+

Bardzo ciepła, pogodna i mądra. Pomimo tego, że nie traktuje wprost o bardzo trudnych i ważnych sprawach, to dotyka tego, czego my dorośli bardzo się boimy. A mianowicie straty osoby bliskiej, pustki i samotności po niej. A tu jeden mały chłopczyk potrafił sobie z tym poradzić.

źródło: http://kajecisko.blogspot.com/2010/06/czekolady-anna-onichimowska.html

S - samotność

Barbara Kosmowska, Samotni.pl, 2015.    
wiek 14+

  Joanny trudno nie zauważyć – burza rudych włosów, fioletowy szalik
i wojskowe spodnie robią swoje. Kto by przypuszczał, że obok kolekcji rockowych płyt dziewczyna skrywa pudełko z nigdy niewysłanymi listami do mamy?
Znak rozpoznawczy Wiktora to znoszony angielski sweter, jedyna pamiątka po matce, która wyjechała za granicę w poszukiwaniu szczęścia.
Co może wyniknąć z przypadkowego spotkania tych dwojga młodych ludzi, których łączy tylko – lub aż – tęsknota za najbliższymi?
Czy Wiktor odważy się kraść, żeby zdobyć pieniądze dla chorej babci,
z którą mieszka?
I czy samotność to choroba, którą da się leczyć?

źródło opisu: http://www.wyd-literatura.com.pl/barbara-kosmowska/samotni-pl.html
źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/barbara-kosmowska/samotni-pl.html

T
 - tęsknota

S -  sen,  niepokoje, zaburzenia i koszmary senne

Kitty Crowther, Szur szur ćwir plum!, 2015.
wiek 5+
Ciepła opowieść na dobranoc, która pomoże dzieciom poradzić sobie z nocnymi strachami.

Nad stawem zapada noc. Żabia rodzina kładzie się do snu. Ale mały Tymek nie może zasnąć. Boi się, bo słyszy coś dziwnego. Kto robi „szur szur ćwir plum” pod jego łóżkiem?

http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-szur_szur_cwir_plum.html
 

S - sen,  niepokoje, zaburzenia i koszmary senne 

Anna Onichimowska,Sen, który odszedł, 2011.
wiek 5+

Poetycka bajka dla najmłodszych rozgrywająca się w scenerii snu.
Jej bohaterowie - mały Tomek i jego pluszowy zając, Filip, wyruszają na poszukwanie snu, napotykając na swojej drodze wielu intrygujących nieznajomych. Będą przesłuchiwani przez Policjanta - służbistę, zaprzyjaźnią się z wąsatym Kotem, zawrą znajomość z sowami o wielkich oczach.
Wreszcie tajemniczy Pan w Kapeluszu wskaże im właściwy pociąg, który dowiezie ich bezpiecznie do domu. Tam będą czekały na Tomka pyszne babcine ciasteczka, a na Filipa - chrupiąca marchewka. Zaś na nich obu - smaczny sen!
Oniryczny nastrój i paradoksalny humor tej sennej fantazji przywodzą na myśl "Alicję w Krainie Czarów". Dopełnieniem tekstu są magiczne, błękitno-szafirowo-granatowe ilustracje Krystyny Lipki-Sztarbałło, doskonale oddające niezwykły klinat tej bajkowej wyprawy w krainę snu.

http://ezop.com.pl/produkty-dla-dzieci,produkt,sen-ktory-odszedl

S -  sen, niepokoje, zaburzenia i koszmary senne 

Paul Marcus, Nocne straszydła. Dlaczego dzieci boją się zasypiać, 2005.
wiek 5+                                                                                                            

Wiele dzieci przeżywa wieczorami lęki. Mogą one trapić już dwulatka i powracać przez kilka lat. Książka "Nocne straszydła" pokazuje, jak wyjaśnić ich źródła. Dawid - a poprzez niego także czytelnik - uczy się, że myśli i pragnienia nie mają mocy sprawczej. Może więc poczuć się wystarczająco bezpiecznie, by nie bać się odczuwać złości. Książka ta pomoże rodzicom, opiekunom i terapeutom poradzić sobie z poważnym problemem dziecięcych lęków. "Wspaniała, ciekawa książka, którą bez trudu zozumieją przedszkolaki i która zaciekawi rodziców. Pokaże wszystkim mamom i tatom, jak dzięki wglądowi w projektowaną złość i odrobinie magii pomóc dzieciom w poknaniu lęków."
                                                                                                                                                         
http://www.dvdmax.pl/nocne-straszydla-dlaczego-dzieci-boja-sie-zasypiac-irene-wineman-marcus-paul-marcus-ksiAZka,art192914
                                                            
 

S - sens życia

Jostein Gaarder, Dziewczyna z pomarańczami, Wyd. 2004, 2007, 2015.
wiek 12+

Dziewczyna z Pomarańczami - to przede wszystkim piękna opowieść o poszukiwaniu miłości i odwadze, by z trudnych ścieżek życia wybrać tę właściwą. 15-letni Georg - dotąd zupełnie przeciętny chłopak - zmienia się w dniu, kiedy otrzymuje niezwykły list. Nadawcą jest nieżyjący od lat ojciec Georga... W chwili jego śmierci chłopiec miał zaledwie 4 lata - pamięta go jedynie z przechowywanych w rodzinnych zbiorach starych zdjęć i filmów. Ojciec napisał list tuż przed śmiercią, gdy był pewien, że nie uda się pokonać choroby. Przez wiele lat list leżał w dziecięcym wózku, czekając na chłopca. Znaleziony u progu dojrzałości Georga staje się znakiem przemiany i inicjacji. Ojciec opowiada w nim o swojej miłości do tajemniczej Dziewczyny z Pomarańczami, także o próbach rozwiązania jej zagadki. Zadaje pytania o sens życia, gdy śmierć wydaje się nieuchronna... Inspirowany listem, chłopak usiłuje sprostać pytaniom ojca, przekroczyć granice czasu i śmierci. Posłuży temu pisana wspólnie z nim książka, której patronuje Dziewczyna z Pomarańczami. W znakomitej powieści nie tylko dla młodzieży Jostein Gaarder celuje prosto w serca czytelników i jak zwykle trafia w samo sedno.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/
źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

S - sens życia

Jan-Phiilipp Sendker, Sztuka słyszenia bicia serca, Amber, 2013.
wiek 14+

Czy można kochać bezwarunkowo? Czy można być tak bezgranicznie szczęśliwym dzięki miłości, choć jest się ciężko doświadczonym przez los? To zdarza się tylko w marzeniach i w bajkach.
A jednak…
Czytając Sztukę słyszenia bicia serca, wierzy się głęboko, że taka miłość wydarzyła się naprawdę.
Opowieść obejmuje siedem dziesięcioleci, od lat 20. do 90. XX wieku, dwa kontynenty, dwie kultury, dwie filozofie życia, dwa systemy wartości.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/
źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

S - sens życia

Jojo Moyes, Zanim się pojawiłeś, 2013.
wiek 14+

Dwudziestosześcioletnia Lou spotyka na swej drodze Willa. Ona właśnie straciła pracę i rozstała się ze swoim chłopakiem, a on po wypadku samochodowym nie ma chęci do życia i chce je sobie odebrać. Will nie wie jeszcze, że Lou wtargnie w jego życie niczym kolorowy ptak.

Czy wielka miłość, nawet bolesna, naprawdę może przezwyciężyć frustrację, zniechęcenie i natarczywe myśli o samobójstwie? Doskonale rozegrana psychologicznie, sugestywna powieść o sile uczuć i magicznym wpływie człowieka na człowieka.

źródło opisu: Świat Książki, 2013
źródło okładki: http://www.fabryka.pl/ksiazki/zanim-sie-pojawiles-jojo-moyes-3688116/

 

S - strach

Elżbieta Zubrzycka, O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów. Historia mrożąca krew w żyłach, 2008.
wiek 6+

S - strach
Pernilla Stalfelt, Mała książka o strachach, 2010.
wiek 5+

S - strach

Wojciech Kołyszko, Strach i pogromca potworów, 2014.
wiek 6+

"...Książka ta pomaga oswoić strach, spojrzeć mu głęboko w oczy i dojrzeć w nich coś bardzo ludzkiego i naturalnego. Nie ma nic wstydliwego w odczuwaniu lęku, a jeżeli potrafimy się do niego przyznać, zaprzyjaźnić z nim, ale jednak nie pozwolić się mu zdominować, to jesteśmy na zwycięskiej pozycji. Pomoże nam w tym "Instrukcja obsługi strachu" zamieszczona na końcu książki, a także zabawy i ćwiczenia pozwalające zrozumieć strach.Lektura godna polecenia, która powinna znaleźć się nie tylko w domowym regale, ale również w każdej szkole..."

źródło: http://ksiegarnialuna.com/strach-pogromca-potworow-p-3506.html


S - Strata

Anna Onichimowska, Dzień czekolady, 2007.
wiek 7+

Bardzo ciepła, pogodna i mądra. Pomimo tego, że nie traktuje wprost o bardzo trudnych i ważnych sprawach, to dotyka tego, czego my dorośli bardzo się boimy. A mianowicie straty osoby bliskiej, pustki i samotności po niej. A tu jeden mały chłopczyk potrafił sobie z tym poradzić. Opowieść o czasie, który wszystko zmienia, o lękach, marzeniach, tęsknocie, a przede wszystkim – o miłości. Jej bohaterowie – siedmioletni Dawid i Monika – przeżywają problemy zbyt trudne na swój wiek. Radzą sobie z nimi, oswajając rzeczywistość na swój dziecięcy sposób.
Książka została nagrodzona w I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i jest inspiracją do filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Jacka Piotra Bławuta.

źródło: http://kajecisko.blogspot.com/2010/06/czekolady-anna-onichimowska.html

Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem